Co je to curling?

Curling je velice komplexní sport založený na jednoduchém nápadu. Poslat kameny po ledové ploše tak, aby se zastavily co nejblíže středu kruhu (nazývaném dům), ale váš soupeř se bude snažit vám v tom takticky bránit. Tato hra obsahuje prvky skvělé dovednosti, strategie, obratnosti a úsilí a my vám slibujeme, že pojem pomalá hra je právě jen pojem.

Sama hra je víc jak 500 let stará, ale pravý originál byl skryt v mlze času, ale ve Skotsku se rozvíjela během staletích a nyní se tato země považuje za kolébku curlingu. V roce 1838 byl založen THE ROYAL CALEDONIA CURLING CLUB (Královský skotský curlingový klub). Hra se samozřejmě vyvíjela během let a poslední změna pravidel hry byla provedena v roce 1990. Nejdůležitější součástí hry je slušnost a vy nesmíte být překvapeni, když vás soupeř upozorní, že porušujete pravidla, když právě děláte něco co mu nedává výhodu. V tomto odvětví najdete něco co vám vyhovuje.

Historie

První zmínky o této hře pocházejí ze Skotska, z 16. století. Avšak první curlingová ogranizace vznikla až v roce 1838 v Edinbuburghu. Meznárodního měřítka dosáhla tato hra až v roce 1986, kdy vznikla mezinárodní curlingová federace (ICF), která byla později přejmenována na na dnešní World Curling Federacion (WCF).

Za oceán se curling dostal díky skotským vystěhovalcům. Dnes je Kanada největší curlingovou velmocí.

Na olympijských hrách se tento sport objevil už v letech 1924 a 1928. pak se z olympijské scény curling vytratil a znovu se vrátil na olympiádu v japonském Naganu v roce 1998.

Duše curlingu

Curling je hra dovednosti a tradice. Skvěle předvedenou střelu je potěšení vidět a také je to jemná věc k pozorování starodávných tradicí curlingu, které jsou opravdu duší této hry. Hráči hrají na vítězství, ale nikdy neponižují své soupeře. Pravý curling upřednostňuje raději prohru, než podvody a vítězství. Dobrý hráč se nikdy nepokusí rozrušit soupeře nebo mu jinak zabránit v dobrém výkonu. Žádný hráč by nikdy úmyslně neporušil pravila hry nebo její tradice. Ale když udělá něco omylem a uvědomí si to, tak je první kdo na to upozorní. Hlavní předmětem hry curling je určitě obratnost hráčů, ale základem hry je dobré sportovní, mírné a čestné chování. Na hru má také vliv interpelace a aplikace pravidel hry a také chování všech zúčastněných na ledě. Před hrou je na ledě spousta práce, která musí být udělána. Na příklad malé zrnko písku je dost velké, aby pokazilo strčení kamene po ledu, a tak ho vychýlilo ze směru. Většina mistrovství byla hrávána na hokejovém ledě, kde je led většinou nerovný a opravovaný, většina dnešních curlingových ringů mě konkrétní vlastnosti, ale jsou i starší ringy, kde je mělčí základna.

Aktualizace: březen 2003

Copyright © Onpa 2003
Všechna práva vyhrazena